Główny Sport I Gry Słownik Essential Tennis: Wyjaśnienie 26 terminów związanych z tenisem

Słownik Essential Tennis: Wyjaśnienie 26 terminów związanych z tenisem

Gra w tenisa to wszechstronny sport, który może poprawić koordynację ręka-oko, równowagę i zwinność. Może również poprawić umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Aby grać w tenisa prawidłowo (i uczciwie), ważne jest, aby zapoznać się ze wszystkimi zasadami i terminami.

Dzięki ponad 100 klasom możesz zdobyć nowe umiejętności i odblokować swój potencjał. Gordon RamsayGotowanie Annie LeibovitzFotografia Aaron SorkinScenariusz Anna WintourKreatywność i przywództwo Deadmau5Produkcja muzyki elektronicznej Bobbi BrownMakijaż Hans ZimmerPunktacja filmowa Neila GaimanaSztuka opowiadania historii Daniel NegreanuPoker Aaron FranklinGrill w stylu teksańskim Mglisty CopelandBalet techniczny Thomas KellerTechniki gotowania I: warzywa, makaron i jajkaZaczynaj

Przejdź do sekcji

26 podstawowych warunków tenisa

Tenis ma mnóstwo własnego żargonu, którego każdy gracz musi nauczyć się, zanim postawi stopę na korcie. Sprawdź poniższą listę popularnych terminów tenisowych:

1. As : As ma miejsce, gdy powracający serw nie może w ogóle nawiązać kontaktu z serwem przeciwnika, co skutkuje utratą punktu. As serwisowy jest również uważany za typ zwycięzcy.
  2. Przewaga w : Znany również jako więcej potoczny termin ad-in, jest to odniesienie do wyniku tenisowego, jeśli serwujący wygra kolejny punkt po dwójce. Punkty dodatkowe są podawane z kortu przewagi (lewa strona kortu tenisowego). Jeśli strona serwująca ponownie zdobędzie bramkę, to gra. Jeśli stracą swój punkt przewagi, wynik wraca do dwójki.
  3. Przewaga-out : Znany również jako ad-out, odnosi się do wyniku tenisowego, jeśli serwujący straci następny punkt po dwójce. Jeśli przegra punkt, jego przeciwnik wygrywa grę. Jeśli serwer może zdobyć punkt za reklamę, wynik wraca do dwójki. Punkty Ad-out są zawsze obsługiwane od strony kortu.
  4. Zestaw korzyści : Set przewagi jest rozgrywany, gdy nie ma formatu dogrywki, co oznacza, że ​​każdy set musi być wygrany dwoma gemami. W 2010 roku zawodowi tenisiści John Isner i Nicolas Mahut rozegrali najdłuższy mecz w historii tenisa na Wimbledonie. Ich piąty set trwał ponad osiem godzin i zakończył się zwycięstwem Isnera 70:68.
  5. Linia bazowa : tylna linia boiska, gdzie gracze uderzają w parter. Podający muszą również pozostawać za linią bazową podczas serwu i nie mogą dotykać ani przekraczać linii, dopóki główka rakiety nie zetknie się z podrzuconą piłką. Wycięcie pośrodku linii bazowej nazywa się znacznikiem środka.
  6. Licho : Gdy wynik w grze w tenisa jest równy 40-40 (lub 40-all), nazywa się to dwójką. Wyniki dwójek są zawsze podawane z prawej strony kortu, znanego również jako kort dwójkowy.
  7. Podwójny błąd : Błąd podwójny ma miejsce, gdy piłka zaserwowana nie trafia w pole serwisowe lub ląduje w siatce, lub błąd stopy serwującego podczas drugiego serwisu.
  8. Gra podwójna na uboczu : Ponieważ mecze deblowe mają dwa razy więcej graczy, alejki deblowe zapewniają więcej miejsca do gry, otwierając cały kort. Alejki deblowe to dwa panele znajdujące się po bokach standardowego kortu tenisowego i są uważane za dostępne tylko podczas gier deblowych. W Wielkiej Brytanii alejki deblowe nazywane są tramwajami.
  9. Wina : Błąd ma miejsce podczas pierwszego serwisu, kiedy serwujący uderza piłkę w niewłaściwe pole serwisowe, poza boisko lub w siatkę. Błąd może również wystąpić, gdy serwujący dotknie lub przekroczy linię podstawową podczas zagrywki, co jest również określane jako błąd stopy.
  10. Wymuszony błąd : Wymuszony błąd pojawia się, gdy grasz strategicznie na słabość przeciwnika lub uderzasz nieodwracalny strzał, w wyniku czego przeciwnik uderza piłkę tenisową lub wpada do siatki.
  11. Punkt gry : Kiedy gracz zdobędzie większość punktów w grze, ostatni punkt jest określany jako punkt gry.
  12. Wielki Szlem : Grand Slam odnosi się do sytuacji, w której gracz wygrywa wszystkie cztery główne turnieje mistrzostw tenisa — Australian Open, French Open, US Open i Wimbledon — w tym samym sezonie. Do tej pory tylko pięciu graczy osiągnęło to osiągnięcie w historii tenisa, w tym Serena Williams, która zdobyła 23 tytuły Wielkiego Szlema. Turnieje o mistrzostwo indywidualne są często określane jako turnieje wielkoszlemowe.
  13. Pozwolić : Let ma miejsce, gdy serw uderza w siatkę podczas pierwszego lub drugiego serwu, ale piłka ląduje we właściwym polu serwisowym (jeśli uderzy w siatkę, ale wyląduje, jest to błąd). Jeśli piłka jest letem w pierwszym serwu, dostajesz do-over – to znaczy, możesz zacząć od pierwszego serwu i ponownie masz dwie szanse, aby wejść do środka. Jeśli piłka jest letem w pierwszym serwu. drugi serwis, masz tylko jedną szansę, aby trafić do właściwego pudełka serwisowego. Jednak tak długo, jak piłka odbija się w odpowiednim polu serwisowym po uderzeniu w siatkę, możesz kontynuować przyjmowanie i serwowanie, dopóki nie wpadnie lub nie trafisz.
  14. Miłość : Używane przy odwoływaniu się do wyniku, miłość jest odpowiednikiem zera.
  15. Punkt meczowy : Kiedy gracz wygrywa większość setów i brakuje mu jednego punktu do wygrania całego meczu tenisowego, ma punkt meczowy.
  16. Netto : Siatka dzieli kort tenisowy, dając każdemu graczowi swoją stronę. Siatki nie można dotknąć podczas punktu, w przeciwnym razie jest to automatyczna utrata tego punktu.
  17. Punktacja bez reklam : Jeśli wybierzesz punktację bez reklam, gracz, który zdobędzie punkt dwójki, wygrywa grę. Punktacja bez reklam jest korzystna dla graczy, którzy chcą rozegrać szybką grę, bez konieczności wdawania się w długie próby wygrania każdej gry o dwa punkty.
  18. Ziemia niczyja : Ziemia niczyja to obszar kortu między linią bazową a linią serwisową. Ten obszar gry nie jest ani wystarczająco daleko wstecz do prawidłowego uderzenia w ziemię, ani wystarczająco blisko siatki, aby trafić właściwą wolejem. Większość graczy złapanych na ziemi niczyjej jest w niekorzystnej sytuacji (chyba że ma się idealne ustawienie na uderzenie zbliżone, które jest agresywnym uderzeniem krótkim ze środka kortu).
  19. Rajd : Rajd odnosi się do ciągłej gry o punkt. Gdy serwis trafia do gry, a następnie zostaje zwrócony, wymiana rozpoczyna się, dopóki jeden gracz lub drużyna nie zdobędzie punktu (termin ten jest często mylony z wolejem, który jest rodzajem uderzenia z powietrza).
  20. Przerwa serwisowa : Gracz serwujący zwykle ma przewagę nad innym graczem. Serwer ustawia pierwsze punkty w całej grze, często ustalając tempo ich rozgrywania. Jeśli jednak strona odbierająca zdobędzie wystarczającą liczbę punktów, aby wygrać tę grę, uważa się to za przerwę serwisową.
  21. Linia obsługi : Linia serwisowa to pozioma linia centralna kortu, podczas gdy pionowa linia centralna prostopadła do niej jest centralną linią serwisową, oddzielającą dwa pola serwisowe. Miejsce, w którym spotykają się linie, jest często określane jako T.
  22. Nastawa : Kiedy gracz wygrywa większość partii i brakuje mu jednego punktu do wygrania całego seta, ma punkt docelowy.
  23. Gra dla singli : Kort do gry pojedynczej jest przeznaczony do meczów jeden na jednego (znanych również jako mecze singli) i jest dostosowany do wewnętrznych linii boiska.
  24. Łamacz remisów : Czasami gracze kończą z remisem w secie (6-6). W takim przypadku gracze wchodzą w tiebreak, w którym pierwszy gracz, który zdobędzie siedem punktów, wygrywa seta. (Gracz musi również wygrać seta dwoma punktami.) Przykładowy wynik w tenisie z tiebreakiem to 7-6 (w celu reprezentowania partii) i 7-5 (w celu reprezentowania punktów w tiebreaku). Jednak tiebreak może trwać dalej niż siedem punktów, jeśli żaden z graczy nie wygra dwóch z rzędu.
  25. Niewymuszony błąd : Niewymuszone błędy zdarzają się, gdy gracz popełni błąd sam, bez żadnej presji lub strategii ze strony drugiego gracza. Jeśli przypadkowo udało ci się ustawić przeciwnika na perfekcyjne uderzenie, a on go węszy, lub jeśli podwoi błąd podczas drugiego serwisu, jest to niewymuszony błąd.
  26. Zwycięzca : Kiedy gracz odda dobry strzał, który jest całkowicie nietykalny po stronie przeciwnika, nazywa się to zwycięzcą. Większość uderzeń w tenisa może odnieść zwycięstwo – niekoniecznie muszą być szybkie i mocne – o ile drugi gracz nie ma żadnego fizycznego kontaktu z piłką.

Ucz się więcej

Chcesz zostać lepszym sportowcem? Roczne członkostwo MasterClass zapewnia ekskluzywne lekcje wideo od mistrzów sportów, w tym Sereny Williams, Stephena Curry'ego, Tony'ego Hawka, Misty Copeland i innych.

Serena Williams uczy tenisa Garry Kasparov uczy szachów Stephen Curry uczy strzelania, trzymania piłek i zdobywania punktów Daniel Negreanu uczy pokera